Světový pohár FIS Master Cup

25.03.2019

Poslední závod sezóny v kategorii Masters se jel ve dnech 23. - 24.3.2019 a to FIS MASTERS CUP ( Světový pohár Masters) v Peci pod Sněžkou na sjezdovce Javor 1. startovalo 143 závodníků z 18-ti států.

V sobotu se jel, vzhledem teplotě a nádhernému téměř letnímu počasí, náročný dvoukolový slalom. V každém kole bylo okolo 47 bran, ve dvou místech pro přerušení rytmu byly průjezdné brány a tři vlásenky, z nichž alespoň jedna byla složená ze tří bran. V rozměklém sněhu byla ihned hluboká koryta, obzvláště v druhém kole. S tratí si velice dobře poradila Zdena Hicklová st., která v prvním kole byla ze všech žen na startu na třetím místě a ve své kategorii C4 vedla s více jak 2 sek. náskokem. V druhém kole zajela opět dobrou jízdu a zajela v celkovém hodnocení čtvrtý nejlepší čas a klesla na celkově 4. místo. Ve své kategorii však získala 1. místo a zlatý pohár, když navýšila náskok na 2,81 sek. před druhou Adams Deborah (USA) a 2,95 sek. před třetí Santen Christiane (Ger). Od roku 2011, kdy na těchto závodech startuje, s výjimkou roků 2016 a 2017, je poprvé na stupních vítězů ve slalomu. V kategorii B9 startoval Olda Dostál a rozbité trati skončil na 7. místě.

V neděli se jel jednokolový obří slalom na 1 300m dlouhé sjezdovce s převýšením 246m. Sněhová podložka nebyla o moc lepší než předešlý den, navíc v horní části bylo lehce zamlženo. Již po předjezdcích se začala tvořit koryta a přestože Zdenaa Hicklová st. startovala s podstatně vyšším startovním číslem, než den předtím, s rozbitou tratí si poradila nejlépe a opět získala v kategorii C4 1.místo a zlatý pohár před další českou reprezentantkou Dagmar Tůmovou o 1,35 sek. a třetí Deborah Adams (USA) o 6,08 sek. Navíc jako nejrychlejší z kategorie C (ženy 30 let a starší) získala další pohár určený pro "Nejlepší čas dne v kategorii C". V kategorii B9 startoval Olda Dostál a rozbité trati skončil opět na 7. místě, když ve střední části tratě po pozdě nasazeném oblouku byl korytem nasměrován zcela mimo ideální stopu a vracení do trati závodu ho stálo umístění o nejméně 2 až 3 místa lepší.

Světový pohár FIS Masters Cup je soutěž pořádaná zejména v Evropě a v Severní a Jižní Americe, které se pravidelně účastní okolo 10.000 aktivních závodníků z celého světa. Účastníci musí být ve věku vyšším než 30 let a být platnými členy příslušné národní lyžařské asociace, která je řádným členem Mezinárodní lyžařské federace FIS. Většinou jde o bývalé lyžařské reprezentanty a špičkové závodníky, proto jsou závody FIS Masters divácky velmi populární. Převzato ze SNOW.cz